Taula de continguts:
- Què conté el medicament PCC?
- Paracetamol
- Cafeïna (cafeïna)
- Carisoprodol
- Què passa si es prenen aquests tres medicaments?
Es va registrar que fins al 14 de setembre de 2017, 61 persones van ser traslladades de pressa a diversos hospitals de Kendari, al sud-est de Sulawesi a causa d’una sobredosi de medicaments per al PCC. La majoria d’aquestes víctimes eren estudiants de primària i secundària. Alguns van caure immediatament inconscients i fins i tot van morir després de prendre la droga. Es va informar que alguns dels supervivents estaven desorientats mentalment, de manera que van haver d’estar lligats per no embolicar-se. Què conté realment el medicament PCC, un medicament nou comercialitzat per a escolars?
Què conté el medicament PCC?
PCC mateix significa Paracetamol, Cafeïna i Carisoprodol. Analitzem els ingredients un per un i quins efectes secundaris poden produir-se si s’abusa d’aquesta combinació de medicaments.
Paracetamol
El paracetamol o anomenat acetaminofè s’inclou en el tipus d’analgèsic que es ven lliurement. El paracetamol s’utilitza generalment per reduir els símptomes de dolor lleu a moderat, com ara mals de cap, grip, dolor per menstruació, mal de queixal i dolor articular. Es prenen comprimits de paracetamol de 500 mg cada 6 hores per aconseguir aquest efecte analgèsic.
Hi ha diversos efectes secundaris del paracetamol, com ara nàusees, dolor abdominal superior, pruïja, pèrdua de gana, orina fosca i femtes pàl·lides fins que la pell i els ulls es tornen grocs. Tanmateix, molts símptomes anteriors no se senten habitualment per moltes persones en consumir segons les regles.
Cafeïna (cafeïna)
La cafeïna o cafeïna és una substància que es troba al cafè, el te o la cola per augmentar la consciència, l’enfocament i l’alerta. Per tant, quan després de beure cafè, la vostra son pot desaparèixer o disminuir. Fins i tot els atletes fan servir la cafeïna com a estimulant per la seva gran capacitat i la cafeïna és un estimulant que pot ser utilitzat per l'associació d'atletes dels Estats Units o anomenada National Collegiate Athletic Association (NCAA)
Al món mèdic, la cafeïna s’utilitza habitualment com a analgèsic combinat. En aquest cas, es pot afegir cafeïna juntament amb el paracetamol. La cafeïna també s’utilitza per a l’asma, les infeccions de la bufeta i la pressió arterial baixa.
La cafeïna funciona estimulant el sistema nerviós central, el cor i els músculs del cos. L’efecte de la cafeïna és augmentar la pressió arterial i millorar el flux d’orina. No obstant això, aquest efecte pot no produir-se en persones que ja prenen regularment cafeïna.
La cafeïna també té normes en el seu ús. La concentració de cafeïna a l’orina no hauria d’arribar als 16 mcg / ml. Per arribar a aquesta xifra, es necessiten 8 tasses de cafè per beure. Per tant, en general, la cafeïna és una substància relativament segura per al consum rutinari.
Si és excessiva, la cafeïna pot causar diversos efectes secundaris com ansietat, atacs de pànic, reflux àcid, augment de la pressió arterial i insomni. Per a aquells que tingueu problemes de salut com úlceres o hipertensió, aquest efecte es pot produir fàcilment.
Carisoprodol
Si el paracetamol i la cafeïna són substàncies que es consumeixen habitualment i són relativament segures de manera que es venen lliurement, això és diferent del carisoprodol. El carisoprodol és un medicament limitat que només es pot utilitzar sota recepta mèdica. Aquest medicament és un tipus de medicament o medicament relaxant muscular que relaxa els músculs que retallaran el dolor que flueix dels nervis al cervell del cap. El carisoprodol s'utilitza junt per a la fisioteràpia, com ara músculs i ossos, per exemple en lesions.
Prendre aquest medicament pot causar dependència. A causa d’aquest efecte, aquest medicament no està disponible sense recepta i només s’ha de comprar amb recepta mèdica. Els efectes secundaris afectaran els nervis i les reaccions del cos. Si es pren amb alcohol, aquesta droga us farà somnolència tan greu que us maregeu.
Hi ha diversos efectes secundaris que poden derivar-se del consum de carisoprodol. Si experimenta aquests símptomes, deixi d’utilitzar aquest medicament immediatament.
- Pèrdua de consciència
- Sentir-se tan feble que té una mala coordinació corporal
- Batecs del cor molt ràpids
- Convulsions
- Pèrdua de vista
Què passa si es prenen aquests tres medicaments?
Si una persona barreja i pren aquests tres medicaments junts, com a medicament PCC, els efectes de cada medicament funcionaran junts. Els medicaments PCC en última instància, danyen el sistema nerviós central del cervell. La manifestació del dany del nervi central del cervell pot variar, però el medicament PCC exerceix específicament efectes al·lucinògens que es veuen en algunes víctimes.
També són freqüents canvis significatius d’humor, així com trastorns del comportament i emocionals que es poden produir en els consumidors de drogues PCC. Aquest trastorn se sol anomenar "mal viatge", que és un símptoma d'ansietat, por i pànic que es produeix en els consumidors de drogues. A més, l’ús indegut d’aquest medicament pot provocar una sobredosi i la mort.
